O mnie

Moje zdjęcie
ja, baba z baby, czyli matrioszka. słucham jazzu. dla animuszu. wchłaniam literaturę. wziewnie. piszę. oraz fotografuję. subtelno-zachłannie. na przemian, albo przemiał. projekt FOTOszeptów dojrzewał w mojej głowie bardzo długo. powstał o czasie koloru turkusowego, kiedy zrozumiałam, że słowa piętrzące się we mnie są równie ważne jak obrazy wokół.

środa, 21 kwietnia 2010

ambiwalencje polsko-żałobne.

Miałam już odpuścić. Zamilknąć. Nie drążyć, (jako zrobiła Jaga). No ale jednak wyrywny charakter mi nie pozwala :)


Najoględniej mówiąc, zażenowanam tym, co się dzieje w ostatnich dniach w telewizji, w prasie, w Internecie i innych propagatorach zbiorowej żałoby narodowej. Podziały społecznościowe, biznes kokardkowy, na allegro zegary ścienne z czarno-białym zdjęciem Pary Prezydenckiej, znicz on-line za jedyne 9,90 zł., wywiady z nikomu nieznanymi aktorami, pisarzami, fotografami, straganiarzami, co o nieobecnych mówią li i tylko ciepło, czule, pieszczotliwie. Wszystko w hołdzie tym, co zginęli. Wszystko przy wtórach przeszywających marszy. Wszystko chyba jednak nie do końca szczere.


Mną ta tragedia wstrząsnęła. Wstrząsnęła bardziej po ludzku niż po obywatelsku. W moim odczuciu zginęli ludzie, nie elita, jakże modne ostatnie słowo. Ludzie, którzy nie zdążyli się pożegnać, którzy osierocili dzieci, którzy zostawili masę niedokończonych misji. Pewnie dlatego ilekroć widzę rząd trumien na lotnisku, szpaler wymusztrowanych mundurowych i mniej lub bardziej liczne rodziny cierpiące z powodu utraty bliskich, to płaczę.


Ale wstydzę się, kiedy widzę bandę oflagowanych protestantów przeciw Wawelowi. Irytuję, kiedy tvn24 nagle wygrzebuje archiwalne zdjęcia uśmiechniętego Lecha Kaczyńskiego i kreuje go na sympatycznego, jowialnego szpakowatego pana. Prycham nad spekulacjami czy brat bliźniak ma kandydować czy może jednak wycofać się z polityki i zacząć uprawiać przydomowy ogródek.


Tyle.


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

dziękuję za chwile, jakie Wam kradnę.
za słowa, zadumę i niekontrolowane wybuchy śmiechu.
za wrażliwość.

ps. moderowanie komentarzy włączyłam nie po to, by je przesiewać, tylko dla własnej wygody. dzięki temu wiem, kto zostawia swój ślad w postach starszych niż 3 dni. reszta to żywioł ;>